Čo je trvalo udržateľný rozvoj a ako ho uchopiť?
Keby sa ma pred časom niekto opýtal, čo je to trvalo udržateľný rozvoj, asi by som odrapotala niektorú zo známych definícií. Dnes to už vidím inak. Trvalo udržateľný rozvoj vnímam ako zmenu. Zmenu, ktorá potrebuje čas, aby bola pochopená a prijatá, ktorá rovnako ako každá iná zmena, so sebou prináša špecifické výhody aj nevýhody. Jej začlenenie do bežného pracovného života nie je vždy jednoduché. Prináša so sebou nový pohľad na fungovanie firiem, na interpretáciu ich aktivít, na ich spoločenské vnímanie a postavenie na trhu.
Táto zmena už nestavia do popredia len efektívne riadenie firiem a ich výkonnosť. Svoju pozornosť zameriava na sociálne a etické faktory a veľký dôraz kladie na sledovanie environmentálnych aspektov. Niekedy sa môže až zdať, že všetko obracia hore nohami. Ale je tomu skutočne tak?
Skúsme sa na to pozrieť spoločne. Čo sa udialo počas posledných niekoľko desaťročí? Za prioritný ukazovateľ úspešnosti firmy boli dlhé roky považované efektívne riadenie a výkonnosť firmy. Ich dôležitosť je nepopierateľná aj dnes. Najmä keď si uvedomíme, že efektívnym riadením znižujeme plytvanie, zvyšujeme produktivitu a lepšie využívame zdroje, čo vedie k následnému získavaniu prostriedkov na ďalší rozvoj.
Začiatkom 21. storočia sa však začalo ukazovať, že nie všetky cesty zvyšovania produktivity sú aj dlhodobo udržateľné. Odzrkadlilo sa to najmä v oblasti ľudských zdrojov. Otvorene sa začalo rozprávať o syndróme vyhorenia, o nutnosti zamerania sa na work-life balance, firmy prichádzajú s novými benefitmi pre zamestnancov ako je napr. sabatikal a podobne.
Pozornosť sa popritom stále viac upriamuje na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, rozvoj zamestnancov, rôznorodosť a rovnaké príležitosti pre všetkých, fair trade a dodržiavanie ľudských práv.
Súčasnosť nám prostredníctvom mnohých udalostí, ktoré sa aktuálne dejú u nás aj vo svete, veľmi jasne ukazuje, akú dôležitú úlohu zohrávajú práve sociálne a etické aspekty. A to bez ohľadu na to, na ktorej strane sa práve nachádzame. Pretože nikdy nie je isté, či na strane, na ktorej sme dnes, budeme aj zajtra.
21. storočie je tiež charakteristické rozmáhajúcou sa digitálnou transformáciou. Tá je súčasťou Priemyslu 4.0 a prináša so sebou masívne získavanie a prepájanie dát, ktoré vieme následne analyzovať, reprodukovať, pomocou ktorých vieme odhadovať budúce situácie a umožňuje nám vnímať širšie perspektívy. Vďaka nej dokážeme efektívne využívať zdroje, znižovať chybovosť, zvyšovať bezpečnosť na pracoviskách, šetriť čas a poskytuje mnoho ďalších výhod.
Veľkým prínosom je tiež možnosť virtuálneho testovania, vytváranie rôznych scenárov pri implementácii nových postupov, pri optimalizácii výrobných procesov a produktov a pod. Naše predpoklady môžeme otestovať skôr, ako pristúpime k samotnej realizácii. A tu sa ukazuje, ako úzko je prepojený trvalo udržateľný rozvoj s vývojom v priemysle.
Priemysel 4.0 a digitálna transformácia nám dávajú do rúk nástroje, ktoré vieme rovnako dobre použiť aj pre zisťovanie environmentálnych dopadov. Rozdiel je len v interpretácii dát a v požiadavkách, ktoré ako ľudia alebo ako firmy na svoje fungovanie a procesy kladieme. Ale čo ak by sme sa na to pozreli komplexne?
Čo keby sme udržateľnosť začali vnímať ako príležitosť?
Vnímanie udržateľnosti ako príležitosti si však vyžaduje zmenu vo firemnom nastavení. Veľkým prínosom pre skutočné zlepšenie je integrovať udržateľnosť do firemnej stratégie, do cieľov firmy a tiež do firemných hodnôt. Aj v tomto prípade platí, samotné slová nestačia. Prezradia vás činy. A ľudia si vás všímajú.
Aby nezostávalo len pri slovách, ale udržateľnosť sa mohla stať reálnou súčasťou vašej firemnej identity, prinášame vám komplexný workshop s názvom Prebuď EKO potenciál svojho biznisu. Jeho cieľom je pomôcť firmám uchopiť trvalo udržateľný rozvoj a zaviesť ho do praxe.
Commenti