Na tému "Udržateľné eventy" sme sa porozprávali s Ing. Jankou Ovesnou z OZ Zaži Trenčín.
S Jankou som mala možnosť niekoľkokrát spolupracovať a veľmi sa mi páčilo, ako ku každému jednému eventu, ktoré organizuje, pristupuje. Prioritne si zakladá na tom, aby jej eventy boli udržateľné. A to bez ohľadu na to, či sú to akcie pre školy, veľké akcie pre deti pri rôznych príležitostiach, či teambuildingy pre firmy. Udržateľnosť pokladá za neoddeliteľnú súčasť svojej práce. Preto som sa rozhodla s ňou na tému udržateľných eventov porozprávať. Nechajte sa inšpirovať aj vy.
Ahoj Janka, ľudia ťa poznajú ako priateľskú a otvorenú. Máš bohaté skúsenosti z oblasti personalistiky. Si organizátorkou mnohých známych eventov najmä v Trenčíne a okolí. Je o tebe tiež známe, že pri organizácii svojich eventov uprednostňuješ udržateľné princípy. Ako by si definovala udržateľnosť a čo pre teba znamená?
Rada sa pozriem po evente na moju prácu a zisťujem, či som urobila všetko pre to, aby nevznikal nezmyselný odpad. Skvelý zážitok, ktorý je hlavným cieľom každého podujatia, môže mať niekoľko úrovní. Jeho súčasťou nemusí byť iba dobrá zábava a jedlo. Keď ho podčiarkneme dobrým pocitom z ekologických riešení počas podujatia, tak si každý účastník bude pamätať dobre zorganizovaný event, ktorý by chcel ešte niekedy zažiť.
Čo je neoddeliteľnou súčasťou tvojich udržateľných eventov a na čo si najviac hrdá?
Eventy vieme zorganizovať na rôznych miestach a základom je, že aký priestor dostaneme, taký ho aj po podujatí vrátime. Už pri plánovaní podujatí veľmi dbáme na to, aby sme svojou činnosťou nevytvárali zbytočný odpad. Materiály a vybavenie, ktoré používame pri aktivitách musia byť použiteľné viackrát. Snažíme sa vždy získať čo najviac informácií napríklad o jednorazovom riade. Radíme sa aj s dodávateľmi. Klientom potom odporúčame najvhodnejší výber podľa typu podujatia. Som hrdá na to, že vieme navrhnúť využitie priestoru tak, aby návštevníci mohli prirodzene využiť všetky aktivity, a tiež aby boli motivovaní a bolo im umožnené dodržiavať pravidlá ekologického správania. Napríklad vkusne upravené miesta na zber fliaš.
Ako na to reagujú vaši klienti, resp. s akou odozvou sa stretávaš zo strany klientov?
Klienti často nemajú čas zamýšľať sa nad riešením jednorazových aktivít. Keď plánujeme event, hľadáme najekologickejšie riešenia potrieb, ktoré potom navrhneme klientom. Prichádzame s riešeniami, z ktorých si potom klient rád vyberie. Samozrejmosťou je prepojenie identity firmy s ekologickými riešeniami na podujatí.
V rámci mnohých projektov sa stretávaš taktiež so spoločnosťami, ktoré sa problematikou udržateľnosti aj sami zaoberajú. Čo ich podľa teba vedie k tomu, aby hľadali možnosti, ako k trvalo udržateľnému životu prispieť, príp. o tom aspoň rozmýšľať?
Vďaka sociálnym médiám sú našťastie spotrebitelia citlivejší k spôsobom, ktoré spoločnosti využívajú pri svojej činnosti. Riešenie udržateľnosti a zavádzanie ekologických riešení pri každodenných činnostiach predstavuje určite konkurenčnú výhodu pre každú spoločnosť. Páči sa mi, že sa o týchto témach veľa hovorí a predstavujú sa aj reálne riešenia, aby neostalo všetko len pri peknej teórií.
Akú úlohu podľa teba zohráva vedenie spoločnosti pri implementácii udržateľných riešení a akú zamestnanci?
Definovaním a nastavením procesov pre udržateľné riešenia vieme konzistentne udržiavať hlavnú podstatu tejto myšlienky pri realizovaní každodenných činností. Vedenie spoločnosti by malo ísť príkladom pre ostatných zamestnancov, aby nevytvárali atmosféru možného porušovania pravidiel bez následkov. Vítanou súčasťou vzťahu zamestnancov so spoločnosťou, pre ktorú pracujú je určite hrdosť na uplatňovanie udržateľných ekologických princípov pri fungovaní. Aby sme toto dosiahli, musia zamestnanci porozumieť prístupu spoločnosti, a tiež im musí byť umožnené bezproblémové dodržiavanie princípov udržateľnosti, aby videli výsledky riešení v praxi.
V súčasnosti žijeme veľmi turbulentnú dobu. Podmienky sa menia niekedy rýchlejšie ako sa im stihneme prispôsobiť a aj napriek tomu je téma udržateľnosti stále viac aktuálna. Aké prínosy a výhody podľa teba udržateľnosť prináša spoločnostiam? Prečo by sa ňou mali začať zaoberať, možno aj napriek kríze, ktorej momentálne čelíme?
Kríza je asi najlepším obdobím na realizáciu zmeny, tak prečo rovno nenastaviť všetky procesy na dlhodobé udržateľné fungovanie. V dlhodobom horizonte sú tieto investície základom pre efektívne fungovanie v budúcnosti. Ak bude spoločnosť uprednostňovať ekologické riešenia pri každom rozhodovaní, tak sa dlhodobo dostaneme do stavu, kedy práve ekologické riešenia budú ziskové a bude po nich dopyt. Je to podľa mňa základ pre konkurenčne schopné podniky do budúcnosti.
Čo by si odkázala spoločnostiam, ktoré o udržateľnosti začínajú uvažovať, ale z rozličných dôvodov stále váhajú?
Určite je v takomto prípade veľmi vhodné zavolať si externého špecialistu. Pomenovanie procesov a vízie môže byť naozaj náročná úloha pre spoločnosť samotnú. Správne vybraný externý poradca vie definovať jednoduchým spôsobom základné informácie, ktoré chce spoločnosť komunikovať svojmu okoliu. Netreba sa teda obávať investovať do externého poradenstva v oblasti ekologickej udržateľnosti, môžeme sa dozvedieť jednoduché riešenia s veľmi pozitívnym dopadom na výsledky spoločnosti.
Comentários